Енциклопедія
додати в обране
видалити з обраного
0
11

Як відрізнити справжнє вершкове масло від фальсифікату?

Як відрізнити справжнє вершкове масло від фальсифікату?

На відміну від сметани, сиру, молока та сиру вершкове масло має у своєму складі більший обсяг жиру. Оскільки молочний жир коштує дорого, то недобросовісні виробники замінюють його менш дорогими компонентами, такими як:

 • тваринний жир;
 • пальмова олія;
 • маргарин;
 • кокосове масло (може залишатися твердим навіть за 20 градусів Цельсія).

Чинне законодавство та ДСТУ 4399:2005 «Олія вершкова. Технічні умови» дозволяють додавати в масло лише молочний жир. А от так звані гідрогенізовані (трансжири, рослинні) заборонені.

Деякі добавки є дозволеними. Це:

 • натуральні харчові барвники (наприклад, бета-каротин або екстракт аннато);
 • вітамін А (ретинол);
 • харчова сіль;
 • молочна кислота.

ДЕРЖСТАНДАРТ нормує вміст молочного жиру у вершковому маслі від 61,5 до 85%, а саме:

 • екстра - 80-85%;
 • селянське - 72,5-79,9%;
 • бутербродне - 61,5-72,4%.

За наявності у складі інших жирів такий продукт слід називати спредом або маргарином. Чесна інформація про склад продукту – обов'язкова вимога, яку виробники мають виконувати. Проте більшість торгових марок не дотримується встановлених стандартів.

Виробники часто вводять людей в оману - на пачках зі спредом інформацію про складові пишуть дрібними літерами, а на упаковці малюють корівок, як "тонкий натяк" на те, що всередині справжнє масло.

Як самостійно визначити наявність рослинного жиру в олії?

Вершкове масло – популярний продукт. Жодна господиня не може обійтися без олії, без неї навіть пересічний бутерброд складно приготувати. Саме тому, в народі існує приказка: «Кашу олією не зіпсуєш». Натуральне вершкове масло - це корисний продукт для дорослих та дітей, що містить безліч вітамінів та мікроелементів. Це справедливо за однієї умови – олія виготовлена з натурального молока. Як визначити фальсифікат у магазині та вдома? Ось вам деякі поради, які допоможуть справитися з цим завданням.

Як вибрати масло: рекомендації експерта

Щоб вибрати натуральне вершкове масло, звертайте увагу на:

 • упаковку;
 • написи у ньому (зокрема і написане дрібним шрифтом);
 • колір, запах та смак продукту;
 • склад;
 • температуру зберігання;
 • ціну.

Вибирайте правильну упаковку

Краще вибирати упаковку з фольги: вона запобігає окисленню продукту, оскільки непроникна для сонячних променів. У ній збережуться вітаміни, а продукт не пожовкне.

упаковка масла

Читайте, що написано на упаковці

Перша рекомендація є досить банальною – читайте написи. "Правильний" виробник неодмінно повинен написати на своєму продукті слово "масло". Найчастіше недобросовісні виробники відволікають увагу яскравою етикеткою, а назву продукт солодко-вершковий комбінований з маслом вказують маленьким шрифтом зі зворотного боку. Якщо в назві є якісь інші слова, крім «масла», то ви взяли в руки аналог натурального продукту (наприклад, «Масло для випічки»).

Майте на увазі, що відсоток жиру не може бути меншим, ніж 72,5%. Виняток - так зване "бутербродне" масло, у нього менший відсотковий вміст молочного жиру. Його, звісно, не можна назвати повністю натуральним.

Наступне, на чому необхідно наголосити – це ДЕРЖСТАНДАРТ. Дане вершкове масло виготовляється відповідно до стандарту якості, а не на підставі ТУ (технічних умов).

Колір продукту

Зверніть увагу на колір продукту, занадто жовтий відтінок (можливо доданий барвник) повинен насторожити, так само, як і занадто білий.

колір вершкового масла

Звертаємо увагу на запах та смак

Натуральне масло майже немає запаху. Про використання неякісних вершків або довготривале зберігання найкраще розповість кислий присмак. Якщо продукт містить патогенну мікрофлору, він має запах дріжджів.

Із смаком масла не все так просто. Часто спреди смачніші за натуральне масло – виробники кладуть у них цілу купу барвників і ароматизаторів. Тому вердикт про натуральність має ухвалюватися з урахуванням усіх факторів.

Температура зберігання

Масло в магазині повинно зберігатися в холодильнику за температури, вказаної виробником на упаковці. Внаслідок цього купувати масло треба у великих магазинах, де є холодильне обладнання, що дозволяє забезпечити температуру його зберігання. Деформована упаковка є підтвердженням того, що масло, що підтануло, згодом знову заморозили.

Яка має бути ціна масла

Оскільки з однієї тонни молока можна отримати лише 40–50 кілограмів масла, то натуральний продукт не може коштувати дешево. Звичайно, висока вартість не є гарантією якості, проте дешевий продукт купувати не варто. У спреди кладуть так звані кулінарні, кондитерські та перероблені (гідрогенізовані) жири. Саме ці інгредієнти і роблять спреди дешевшими за вершкове масло.

натуральне вершкове масло

Чим небезпечні гідрогенізовані жири?

Найбільш важливим критерієм якості продукту є його склад. Натуральне масло виготовляють із молочних вершків. Від покупки масла з гідрогенізованими жирами слід відмовитись. Гідрогенізовані жири називають ще трансжирами.

Гідрогенізовані жири у великих кількостях ушкоджують наші судини, викликають запальні захворювання, цукровий діабет, сприяють ожирінню, гіпертонії та навіть онкологічним захворюванням. Особливо шкідливі гідрогенізовані жири для дітей.

У США ведеться компанія з повної відмови від трансжирів. Там ця проблема досягла державного рівня та посідає «почесне друге місце» після тероризму. В Україні проблемами якості продуктів та здоров'я нації займаються поодинокі, небайдужі активісти.

Дотримання цих нехитрих правил дозволить вибрати в магазині продукт хорошої якості, але це не дає 100% гарантії того, що ви купили натуральне масло. Якщо ж покупка викликає сумнів, то перевірити якість масла в домашніх умовах допоможуть такі поради.

Як визначити натуральність мастила в домашніх умовах?

Молочний жир досить чутливо реагує на температуру, тому масло з морозильника дуже тверде, його практично неможливо відрізати, воно відколюється при сильному натисканні. Масло з холодильника більш податливе, воно ріжеться. Натуральне масло, що зберігалося в морозилці, не повинно бути м'яким, а в холодильнику дуже м'яким.

Для того щоб відрізнити натуральне масло від спреду, проведіть такий експеримент. Візьміть прозору склянку та налийте туди гарячої води, майже окріп. Відріжте невеликий шматочок масла ножем і опустіть у склянку, ретельно розколіть ложкою (вилкою). Якщо тверда структура почала швидко розкладатися, а вода стала каламутною – перед вами зразок натурального масла. Якщо з маслом майже нічого не відбувається – це спред.

Користуючись даними порадами, ви зможете вибрати та купити натуральну смачне корисне масло, насичене вітамінами та відмовитися від фальсифікату, який небезпечний для здоров'я.

 

Додати коментар


Додати
Закрити

Увійти

за допомогою облікового запису на сайті Татова їжа

У вас немає облікового запису? Зареєструйтесь

Нікнейм або e-mail:
Пароль:
    Нагадати пароль
Закрити

Реєстрація нового аккаунта

У вас є логін?

Нікнейм:
Пароль:
Підтвердіть пароль:
E-mail:
Закрити
Операция выполнена успешно!